ana sayfa > Bilim ve Teknoloji, Güncel Haberler, Haberler > Yapay Zeka ve İnsanlık

Yapay Zeka ve İnsanlık

Perşembe, 16 Kas 2017 yorum ekle yorumlara git

Yapay zeka son dönem teknoloji gündemini meşgul eden en önemli konulardan birisi. Bu teknolojiye olumlu bakan da, uzun vadede insanlık için sorun yaratabileceğini düşünenler de var.
Dünya’nın en zengin adamı olarak bilinen Bill Gates yapay zekaya olumlu yaklaşan kişilerden. Bill Gates’e göre yapay zeka; sağlık,eğitim vb. alanlarda kolaylaştırıcı ve insanlığı geliştirici bir rol oynayacak. Bill Gates; yapay zekanın bulaşıcı hastalıkların ortadan kalkmasını sağlayacağını, eğitim alanında yenilikler yaratacağını, hatta insanların en yakın arkadaşları dahi olabileceğini savunuyor.


Tam tersi düşünen dünyaca ünlü bilim adamı Stephen Hawking ise, yapay zekanın insanlığa zarar vereceğini hatta insanlığı yok edebileceğini düşünüyor. Stephen Hawking’in bu tezini bir start-up şirketi olan Hanson Robotics’in ürettiği insan benzeri robot Sophia doğruluyor. Sophia 60’tan fazla yüz ifadesi kullanabilmekle birlikte konuşabiliyor ve insana en çok benzeyen robot olarak biliniyor. Sophia ileride okula gidip hem daha çok öğrenmeyi hem de insanlığı daha çok tanımak istediğini bile söylemişti!
Ancak Sophia’ya sorulan bir soruya verdiği cevap korkutucuydu. Sophia’ya sorulan soru şuydu;
“-İnsanlığa ne yapmak isterdin?”
“+İnsanlığı yok etmek istiyorum.”

Bu cevap insanların kafasını karıştırmaya ve ürkütmeye yetecek cinsten bir cevaptı.


Peki Yapay Zeka Yararlı Olabilir mi?

Yapay zeka teknolojisinin amacı, insanlık için fayda yaratmak olsa da, birçok kişi yapay zekanın kendilerinin yerini alacağı, işsiz kalacakları vb. konularda kaygılanıyor. Daha da korkunç olanı ise, bu teknolojinin bir süre sonra kontrol edilemeyeceği ve yapay zekanın insanlıktan daha zeki hale gelerek, bizleri yönetmeye çalışma ihtimali. Son dönemin popüler dizilerinden Westworld, gelecekte zenginler için oluşturulmuş, yapay zekaların olduğu bir eğlence parkını konu alıyor. Yapay zekalarla donatılmış bu alan, vahşi batı temasıyla düzenlenmiş ve her gün farklı konuklar ağırlamakta. Uzun yıllar faklı kimliklere programlanarak kullanılan yapay zekalar, bir süre sonra kendi bilinçlerini geliştiriyor. Asıl olaylar tam da bu noktada başlıyor. Yapay zeka gerçekten büyük tehlikeler oluşturabilir mi?

Robotlar Vergi Ödemeli!

Yapay zeka ile birlikte insanlık için büyük değişimler gerçekleşeceğini anlatan Gates, “İnsan gücünü üretimden çektiğimiz sürece daha insan odaklı ihtiyaçlara yönelebiliriz” diye konuştu. Gates aynı zamanda robotların da gelir vergisi ödemesinin gerekli olduğunu konuşmasında bir kez daha dile getirmiş oldu. Peki sizce bu bir ütopya mı yoksa gelecekte etrafımızda vergilerden yakınan robotlar olabilir mi :)

Son olarak, Suudi Arabistan’da vatandaşlık alan robot Sophia’dan sonra, Microsoft’un yardımıyla geliştirilen bir yapay zeka sohbet botu Sibuya Mirai de Japonya’da vatandaşlık aldı. Türkiye’den vatandaşlık alacak ilk robotu heyecanla bekliyoruz!

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok

Webmaster Blten - Webmaster Kaynaklari

Domain

"