ana sayfa > Bilim ve Teknoloji > Yoksa Dünya Düz mü?

Yoksa Dünya Düz mü?

Pazartesi, 27 Kas 2017 yorum ekle yorumlara git

Dünyanın düz olduğuna dair teorilerin yer aldığı haberler son günlerde sık sık önümüze düşüyor. İlk önce bu görüşün orta çağda çoktan çürütüldüğünü ve buna inanmanın akla yatkın olmadığını düşünüyoruz herkes gibi. Teorinin detaylarını incelediğimizde ise, ister istemez aklımızda şu soru beliriyor: Acaba dünya düz olabilir mi?

Yakın zaman önce ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde, dünyanın düz olduğunu savunan bir grup “Uluslararası Düz Dünya Konferansı” nda buluştu. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı konferansta “Ufuk çizgisine bakın, dümdüz”, “Bu şeytanın en büyük yalanı” gibi sözlerle dünyanın düz olduğu savunuldu.

61 yaşındaki ABD’li Mike Hughes, Dünya’nın düz olduğunu iddia edenlerden biri. Bu iddiasını da bir buharlı roketi ile uçarak kanıtlamaya çalışacak. Bu uçuşu Dünya’nın düz olduğuna inanan ‘Düz Dünyacılar Araştırma Grubu’ adlı bir grup ile gerçekleştirmeyi planlıyor.
Mike Hughes’ın gerçekleştirmek istediği bu projenin 20.000 dolara mal olduğu biliniyor. Bu roket ilk insanlı ve buharlı roket olarak da biliniyor.
İşte Mike Hughes ve tasarladığı roketi;

Mike Hughes tasarladığı roketi, Mojave Desert‘ın hayalet kasabası olarak bilinen Amboy’dan fırlatmayı planlıyor. Saatte 800 km hıza yükselebilen bu roket 500 metre yüksekliğe ulaştığında ise İki paraşütün devreye gireceği söyleniyor.
Hughes, Dünya’nın yuvarlak olmasının, bilim için bir kurgu olduğunu ve bilime inanmadığını söylüyor. Hughes’ın iddialarının neticesini önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Dünya düzse, sonuna kadar gidip aşağı bakacağız! Katılmak isteyenleri bekleriz :)

Categories: Bilim ve Teknoloji Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok

Webmaster Blten - Webmaster Kaynaklari

Domain

"